مکان‌هایی فوق العاده در ایران که بیشتر توریست‌ها از آن خبر ندارند

مقصد‌های کمتر شناخته شده‌ای در ایران وجود دارند که می‌توانند سفر به این کشور را تبدیل به تجربه‌ای به یاد ماندنی کنند.

اگر قصد سفر به ایران را دارید و به دنبال مقاصدی می‌گردید که کمتر بین توریست‌ها شناخته شده است، یا اگر این دومین سفرتان به این کشور خارق العاده است، ما چند پیشنهاد برایتان داریم تا سفرتان یک تجربه منحصر بفرد شود.

قلعه کرشاهی

قلعه کرشاهی، یا قلعه دزدها، یک قلعه واقع در شمال شرقی شهرستان “ابوزید آباد” در استان اصفهان است. این مکان یکی از قلعه‌های مهم سردار حسین کاشی، یکی از راهزن‌ها و یاغی‌های دوران رضا شاه پهلوی است. اثرات بجا مانده از نبرد‌های او با نیرو‌های دولتی هنوز در آنجا قابل دیدن است.

کرشاهی یکی از باقی‌مانده‌های دوران مغول‌هاست که شاهد شجاعت و ایستادگی مردم ساکن بیابان مقابل سپاهیان مغول بوده است. در طی نبرد با مغول‌ها، سربازان ایرانی در این قلعه پناه گرفتند و مغول‌ها که فکر می‌کردند سربازان ایرانی بخاطر نبود آب و غذا بزودی تسلیم خواهند شد، آنرا محاصره کردند. اما نکته جالب اینجاست که قلعه کرشاهی در موقعیتی بنا شده که کمترین فاصله با آب‌های زیرزمینی را داشته باشد. بنابراین سربازان ایرانی توانستند با کندن کمتر از پنج متر از زمین به آب برسند و نهایتا موفق به شکست مغول‌ها طی چند روز شدند.

قلعه کرشاهی تنها بنای تاریخی در قلب این بیابان است که به آب دسترسی دارد. علاوه بر این، آب و هوای خنک و وزش نسیم در این منطقه، محیطی عالی را برای توریست‌ها فراهم کرده تا از شب‌های پرستاره بیابان لذت ببرند.


روستای پامنار

پامنار روستایی آرام و در 40 کیلومتری دزفول در استان خوزستان است. این روستا بین سد‌های کرخه و دز واقع شده و طبیعتی سرسبز و زیبا دارد. بخاطر ارتفاع کم روستا، زمین و آسمان هنگام غروب بنظر یکی می‌شوند و منظره‌ای رویایی را پدید می‌آورند. این موضوع همچنین باعث شده ستاره‌ها در شب روشن تر دیده شوند و شب‌هایی دلنشین را برایتان رقم می‌زند.
علاوه بر طبیعت کم نظیرش، این روستا دارای یک قلعه مشهور و گورستانی است که هر سال توریست‌های زیادی را جذب خود می‌کنند. یکی دیگر از جاذبه‌های روستای پامنار دریاچه سد دز است. این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران بوده و جزیره‌ای دیدنی با مساحتی حدود 60.000 متر در آن واقع شده است. توریست‌هایی که فصل بهار را برای سفر به روستای پامنار انتخاب می‌کنند، شانس دیدن هزاران گل شقایق نعمانی قرمز در اطراف دریاچه را خواهند داشت.


تالاب‌های بین المللی شادگان

تالاب شادگان یکی از بزرگترین تالاب‌های ایران و یکی از دیدنی ترین مکان‌ها در استان خوزستان است که در جنوب شهر شادگان واقع شده است. این تالاب نشانگر تنوع زیستی جغرافیایی و مردم ایران است. ساکنین عرب زبان این منطقه از طریق تولید گوشت و لبنیات امرار معاش می‌کنند و خانه‌هایی با سقف‌های گرد که از نیشکر ساخته شده‌اند در این منطقه به چشم می‌خورند.
شادگان زیستگاهی غنی برای حیات وحش است. حیوانات موجود در این منطقه شامل دو گونه از دوزیستان، پنج گونه از خزندگان و 154 گونه از پرندگان است. همچنین شانس دیدن پلیکان‌ها و فلامینگو‌ها را در اینجا خواهید داشت. این منطقه همچنین بخاطر پرندگان شکاری‌ و مهاجرش مشهور است. شادگان زیستگاه بیش از 40 گونه از پستانداران، از جمله گرگ ایرانی، شنگ (سمور آبی)، گربه جنگلی و گراز وحشی است.


تنگه رغز

تنگه رغز در 30 کیلومتری شهرستان داراب در استان فارس واقع شده و به عنوان عروس دره‌ها و تنگه‌های ایران شناخته می‌شود. رغز به معنای جاده بکر و لغزنده و یکی از فوق العاده ترین تنگه‌های ایران است، جایی که سنگ و آب منظره‌ای باورنکردنی از طبیعت را خلق کرده‌اند. هر آبشار و حوضچه آبی در این تنگه با دیگری متفاوت است و زیبایی خاص خودش را دارد.
صدای دلنشین آبشار، فرصت لذت بردن از شنا کردن، صخره نوردی و پیاده‌ روی در این منطقه و همچنین دیدن ماهی‌های سالمون در حوضچه‌های زلال رغز، از دلایل اصلی سفر به این تنگه است. رغز دارای 64 آبشار و 100 حوضچه طبیعی است و پیاده روی در این مسیر و پریدن در حوضچه‌های طبیعی این تنگه می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. هرچه جلوتر می‌روید ارتفاع آبشار‌ها بیشتر شده و این تنگه رغز را تبدیل به یک مقصد هیجان انگیز برای افراد ماجراجو کرده است.


جنگل دالخانی

جنگل دالخانی یکی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی در شهر رامسر در استان مازندران است. این جنگل نیمه آلپی، با ارتفاع حدودا 800 متر، دارای مناظر طبیعی خارق العاده‌ است. دالخانی بخاطر ارتفاعش، گزینه مناسبی برای کوهنوردان نیز هست و مه غلیظ این جنگل منظره‌ای رویایی را خلق می‌کند. “راهروی بهشت” لقبی است این جنگل بخاطر درخت‌های بلند و سرسبزش و همچنین آب و هوای دلنشینش از آن خود کرده.
در اواسط تابستان، هنگامی که دمای شهر‌های ساحلی دریای خزر تا 35 درجه می‌رسد، جنگل دالخانی می‌تواند گزینه مناسبی برای فرار از این حرارت باشد. در طی تابستان، دمای این جنگل بسیار خنک شده و به حدود 18 درجه می‌رسد. اگر در فصول سرد از این جنگل دیدن می‌کنید، حتما لباس گرم، پتو و آب گرم برای لذت بردن از چای یا قهوه همراه خود داشته باشید.


دره کال جنی یا دره جن‌ها

کال جنی یک دره بسیار قدیمی واقع در 35 کیلومتری شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی است. از آنجایی که این دره و فرسایش‌هایش بسیار ترسناک بنظر می‌رسند، بومی‌های این منطقه آنرا دره جن‌ها می‌نامند. کال جنی دیواره های بلند با اشکال عجیبی دارد که توسط سیل و فرسایش پدید آمده‌اند. تونل‌ها و حفره‌هایی در دیواره‌های این دره به چشم می‌خورند که به دوره ساسانیان باز می‌گردند.

آبشار‌ها و حوضچه‌های کوچک این دره گزینه‌های مناسبی برای فرار از حرارت این منطقه هستند. یک تونل شگفت انگیز آب را به داخل قنات هدایت می‌کند و فرسایش باعث پدید آمدن نقوش عجیب در بستر رودخانه در این منطقه شده است. کال جنی به عنوان یکی از مکان‌های میراث طبیعی ملی ایران ثبت شده و یکی از مشهور ترین و دیدنی ترین جاذبه‌های گردشگری طبس است.


دریاچه ممرز یا ارواح

این دریاچه در فاصله 12 کیلومتری شهرستان نوشهر در استان مازندران واقع شده است. درختان خشک شده در این دریاچه منظره‌ای خارق العاده و در عین حال ترسناک پدید آورده‌اند! این دریاچه بخاطر منظره ترسناک و سکوت عجیبی که دارد با نام “دریاچه ارواح” نیز شناخته می‌شود. این دریاچه 700 متر طول و 300 متر عرض دارد و به عنوان یکی از مکان‌های میراث ملی ایران ثبت شده است.
در کنار دریاچه، جنگلی سرسبز قرار دارد و تنه درختان خشک شده بسیاری در آب هستند که به آنها درختان مرده می‌گویند. آب این دریاچه بسیار زلال است و بازتاب تصویر درختان بر روی دریاچه به زیبایی این مکان می‌افزاید. این مکان منطقه‌ای بکر بوده و منظره‌‌ای طبیعی و دیدنی است که کمتر برای توریست‌ها و ماجراجویان شناخته شده است.