رو ابرکوه: سرو 4500 ساله ایران

سومین قدیمی ترین درخت جهان در شهر یزد در ایران زندگی می‌کند و نماد زیبایی و حیات است.

درختان از جمله جالب ترین موجودات زنده بر روی زمین هستند! آنها نفس می‌کشند، واکنش نشان می‌دهند، حس دارند و رشد می‌کنند. آنها حتی حرکت کرده و مهاجرت می‌کنند! البته به کندی. حالا درختی را تصور کنید که بیش از 4500 سال از عمرش گذشته باشد! سال‌های زیادی سپری شده اند اما این درخت همچنان پابرجا مانده است! اگر می‌توانست صحبت کند، قطعا حرف‌های بسیاری برای زدن می‌داشت! سرو ابرکوه نام این درخت است. این درخت سرو در شهر ابرکوه در یزد زندگی می‌کند که خود این شهر نیز از شهر‌های بسیار قدیمی روی زمین می‌باشد.

سرو ابرکوه یکی از عجایب طبیعی جهان است. پس از کاج بریستلکون در Great Basin (5062 سال) و متوشلخ (4854 سال)، این سومین قدیمی ترین درخت زنده جهان است. سرو ابرکوه که قدیمی ترین میراث زنده ایران است حدود 28 متر ارتفاع و 11.5 متر در تنه‌ خود عرض دارد. این درخت که رشد کندی دارد و همیشه سبز است، در اواسط بهار شکوفه می‌دهد و در کنار خانه تاریخی آقازاده و بادگیر‌های معروفش، تبدیل به یکی از جاذبه‌های اصلی شهر ابرکوه شده است.

افسانه‌ها و داستان‌های بسیاری درباره این درخت که از قدیمی ترین موجودات زمین است و در جای خاصی هم قرار گرفته، وجود دارد. گفته می‌شود نوح یا پسرش این درخت را پس از طوفان بزرگ کاشتند، و بعضی‌ها هم بر این باورند که زرتشت، پیامبر و رهبر معنوی ایرانیان باستان کسی بوده که این درخت را کاشته است. طبق افسانه‌ها، این درخت دارای روحی خاص است که می‌تواند هزاران سال زندگی کند.

چیزی که ما از آن یقین داریم آن است که سرو به عنوان درختی همیشه سبز نقش مهمی در فرهنگ ایرانیان داشته است. آن را می‌توان به عنوان نماد زندگی و زیبایی در بسیاری از نقش برجسته‌ها و کنده کاری‌ها مانند حکاکی‌های هخامنشی در تخت جمشید دید. همچنین در بسیاری از اشعار فارسی نیز از سرو یاد شده است.

جدا از حکاکی‌ها و اشعار، نماد‌هایی از سرو‌ را می‌توان بر روی ترمه، که لوکس ترین پارچه دست بافت ایرانی است نیز دید. نماد اصلی در طراحی این اثر هنری درخت سرو است. در واقع نقوش بوته‌ها بر روی این پارچه‌ها نماد سرو به عنوان درخت زندگی در سنت‌ فولکلور زرتشتی می‌باشند.

نقاشی مینیاتور ایرانی یکی دیگر از مواردی است که این درخت باستانی را به خوبی نمایش می‌دهد.

همانطور که پیشتر گفتیم، این درخت اسرارآمیز در شهر ابرکوه واقع در یزد زندگی می‌کند. شهری که در بین سه شهر تاریخی اصفهان، یزد و شیراز قرار دارد. ابرکوه در جنوب غربی تافت و استان یزد واقع شده است و خود مکانی افسانه‌ای است که زمانی در تقاطعی در جاده ابریشم قرار داشته است و خانه‌های خشتی و باستانی بسیاری دارد که قدمتشان به حداقل چهار هزار سال می‌رسد. تصاویر بناهای تاریخی ابرکوه را می‌توان بر روی اسکناس‌های ایرانی نیز دید.

این درخت باشکوه و اسرارآمیز در میان چشم اندازی خشک و بیابانی به آرامی منتظر بازدید کنندگانی است که بیایند و از دیدن زیبایی‌هایش لذت ببرند. پس اگر در مسیر رفتن به یزد هستید، سعی کنید منظره کم نظیر سرو ابرکوه را از دست ندهید.