جشنواره یوزپلنگ آسیایی

به افتخار گربه‌های بزرگ!

آیا می‌دانستید که یوزپلنگ، سریعترین حیوان بر روی سطح کره زمین، در ایران زندگی می‌کند؟ یوزپلنگ آسیایی در گذشته زیستگاه گسترده‌ای از شرق هند گرفته تا شبه جزیره عربستان و تا مناطق مرکزی آسیا در شمال داشته است، اما در تمام کشور‌ها به جز ایران منقرض شده و فقط در مناطق بیابانی ایران پیدا می‌شود.

روز ملی یوزپلنگ مبارک!

علاوه بر روز 4 دسامبر که روز جهانی یوزپلنگ است، ایرانیان نیز 31 آگوست را به عنوان روز ملی یوزپلنگ می‌شناسند. این تاریخ پس از آنکه در سال 1988 طی حادثه‌ای یک یوزپلنگ ماده و توله‌هایش مردند، انتخاب شد. این حادثه باعث شد تا توجه‌ها به این گربه‌سانان بزرگ بیشتر شود و فعالیت‌هایی جهت کاهش تهدیدات برای یوزپلنگ‌ها صورت گیرد.
سازمان محیط زیست ایران و نهاد‌های غیردولتی محیط زیستی تلاش‌های زیادی برای آگاهی رسانی در جوامع محلی کرده‌اند. دوچرخه سواران و دوندگان پرچم‌هایی را حمل کردند و با رانندگان کامیون‌ها و خودرو‌های شخصی صحبت کردند تا از سرعتشان بکاهند و به حیواناتی که وارد جاده‌ها می‌شوند توجه کنند.

داوطلبان با چوپان‌های گله‌های گوسفند و بز ملاقات کردند و درباره خطراتی که سگ‌های گله می‌توانند برای یوزپلنگ‌ها ایجاد کنند اطلاع رسانی کردند. سازمان محیط زیست قانونی را برای بیمه کردن تمام گله‌های حیوانات اهلی در برابر حملات یوزپلنگ‌ها و پلنگ‌ها تصویب کرد.

و یک جشنواره یوزپلنگی‌!

سازمان محیط زیست و نهاد‌های غیردولتی محیط زیستی، این گربه‌سان بزرگ را گرامی می‌دارند و با برگذاری یک جشنواره سالانه در اوایل سپتامبر در یکی از شهر‌های زیستگاهش، تلاش می‌کنند تا نسبت به وضعیت بحرانی آن آگاهی رسانی کنند. این جشنواره‌ها شامل نمایشگاه عکس، مقالات، فیلم‌های مستند و انیمیشن، کارتون، نقاشی‌ها و طرح‌های گرافیکی می‌شوند. همچنین یک عضو سازمان محیط زیست و چند فعال محیط زیستی دیگر درباره تهدید‌ها و روش‌های محافظت از حیات وحش در این مناطق سخنرانی می‌کنند.

در بعضی جشنواره‌ها فعالیت‌های ورزشی مانند جام محلی فوتبال بین تیم‌های مناطق نیمه بیابانی و همچنین مسابقات دو و دوچرخه سواری برگذار می‌شود. تیم فوتبال ملی ایران طرحی از یوزپلنگ آسیایی را برای لباس ورزشی خود انتخاب کرد و به دنبال آن، دیگر تیم‌های ملی نیز تصاویری از این گونه تحت خطر را بر روی تی‌شرت‌هایشان قرار دادند.

اقدامات فوری دیگر

مردمی که در نزدیکی زیست‌گاه‌های یوزپلنگ‌ها زندگی می‌کنند دادخواستی را تنظیم کردند و نهادهای غیردولتی نیز کارگاه‌هایی درباره گربه‌سانان و رفتار‌هایشان و همچنین روش‌ها و دستاورد‌های جدیدشان، برگذار کردند.
یک مجسمه یوزپلنگ در شهر بافق قرار داده شده و در ورودی شهر تابلویی وجود دارد که به تمام مهمانانی که وارد می‌شوند خوش‌آمد می‌گوید. همچنین یکی از مادران در این شهر کتابی برای کودکان نوشته و منتشر کرده که شخصیت اصلی آن یک یوزپلنگ است!
حتی نمایندگان سازمان محیط زیست نیز در نماز جمعه – که مهمترین رویداد در تمام شهر‌هاست – شرکت و جهت آگاهی رسانی به مردم سخنرانی کردند. تمام این فعالیت‌ها منجر به توجه بیشتر به بزرگترین گربه‌سان ایران شده‌است.