جشنواره انگور های ارومیه

ارومیه که بخاطر 34 نوع مختلف انگورش مشهور است، شهری جذاب در نزدیکی مرز ایران و ترکیه می‌باشد. این شهر دل‌انگیز با فرهنگی رنگارنگ، میزبان جشنواره انگورهاست که هرساله در ماه سپتامبر برگذار می‌شود. هدف اصلی این جشنواره به نمایش گذاشتن آداب و رسوم و سنت‌های دیرینه ارومیه و همچنین لذت بردن از انواع انگور‌های خوشمزه است.

ارومیه در شمال غربی ایران، بین مرز ترکیه و دریاچه ارومیه واقع شده است، تاریخی طولانی دارد و ساکنین آن از اقوام مختلفی بوده و هستند. جمعیت امروزی ارومیه غالبا شامل ترک‌ها، کرد‌ها، ارمنی‌ها و آشوری‌ها می‌باشد.
این منطقه در طول تاریخ تحت تاثیر ادیان زرتشتی، مسیحیت و اسلام قرار گرفته و از همین جهت فرهنگ محلی منحصر به فردی نسبت به شهر‌های ترک زبان دیگر در ایران دارد.

این شهر در زمان تابستان بخاطر وزش نسیم‌های مدیترانه‌ای که از سمت ترکیه می وزند، آب و هوایی دلنشین دارد، اما زمستان‌های آن بخاطر نزدیکی به کوه‌های قفقاز بسیار سرد هستند.
آب و هوای مطلوب و بارش‌های فراوان باعث قوت بخشیدن به باغات سیب و تاکستان‌ها می‌شود. انگور‌ها و سیب‌های این منطقه شهرت فراوانی دارند و بسیار خوشمزه هستند.

درباره جشنواره انگورها

جشنواره انگور‌ها فرصتی برای جشن گرفتن است. رویدادی پر از برنامه‌های هنری و فرهنگی که طی یک هفته برگذار می‌شود. مردم با به نمایش گذاشتن محصولات کشاورزیشان، غذا‌های سنتی، صنایع دستی، و البته انواع انگور‌ها و مشتقات آن، در این جشنواره شرکت می‌کنند. یکی از محصولات سنتی تولید شده از انگور، شیره انگور است که به آن دوشاب نیز گفته می‌شود و به طور گسترده در تمام مناطق ایران که پرورش انگور در آن رواج دارد، تولید می‌شود.

جشنواره انگورها گردشگران را از سراسر ایران جذب خود می‌کند و شامل برنامه‌هایی مانند مسابقه بزرگترین درخت تاک، خوشنویسی، عکاسی، نمایشگاه‌ها و برگذاری بازی‌های سنتی و نمایش می‌شود.
موسیقی بخشی مهم از فرهنگ ارومیه می‌باشد، از همین رو در این جشنواره می‌توان سبک‌های مختلفی از موسیقی را از سرود‌های مذهبی گرفته تا ترانه‌های فولکلور به نام بایاتی شنید.
به موزیسین‌های فولک در زبان ترکی عاشیقلار گفته می‌شود و از احترام بسیار زیادی در بین مردم برخوردار هستند. آنها داستانهایی از عشق، آرزو، غم و امید را بازگو می‌کنند. همچنین مسابقه‌ای برای به پرواز درآوردن بادبادکها برگذار می‌شود که خصوصا در بین کودکان طرفداران بسیار زیادی دارد.

محل برگذاری جشنواره روستایی توریستی و منطقه‌ای تفریحی به دور از شهر است.
بسیاری از مردم با استفاده از خودروهای شخصی یا اتوبوس به این محل می‌روند. این مکان روستای ساحلی چی چست نام دارد و در نگاه اول مانند نسخه کوچکتری از دیزنی‌لند به نظر می‌رسد! این روستا در ساحل دریاچه ارومیه واقع شده و دارای امکانات رفاهی مختلفی مانند یک هتل، چندین مکان ورزشی، پیس موتور سواری و کارتینگ و شهر بازی کودکان ‌می‌باشد.

جاذبه‌های توریستی ارومیه

هنگام بازدید از ارومیه، حتما به بعضی از کلیسا‌های تاریخی در شهر و اطراف آن سر بزنید. همچنین مجموعه ‌آثار رهبانی ارامنه ایران که در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده را فراموش نکنید. این مجموعه در شمال استان واقع شده است و چهار ساعت از شهر ارومیه با خودرو فاصله دارد.

مکان‌های تاریخی دیگری که می‌توانید از آنها دیدن کنید مساجد و خانه‌های تاریخی هستند. از جمله جاذبه‌های طبیعی دیگر علاوه بر دریاچه ارومیه، می‌توان از دریاچه مارمیشو و منطقه چشمه‌ای کوه زنبیل نام برد.