10 دلیل برای اینکه از ایران دیدن کنید

در این مقاله، 10 دلیل قانع کننده برایتان می‌آوریم تا نه تنها شک و تردید‌هایتان رفع شود، بلکه برای سفر به این سرزمین اسرار آمیز مشتاق نیز شوید.

با وجود 196 کشور و مقاصد هیجان انگیز بیشماری که در سراسر جهان وجود دارند، قطعا زمان کافی برای سفر به همه آنها وجود ندارد. حتی با تجربه ترین افراد در زمینه مسافرت، معمولا کم پیش می‌آید که همه جا را دیده باشند و مجبور به انتخاب بین گزینه‌های مختلف هستند. خب پس با وجود تمام اخبار منفی و صحبت‌های کلیشه‌ای درباره ایران، چرا باید از چنین کشوری دیدن کنید؟ در این مقاله، برایتان 10 دلیل قانع کننده می‌آوریم تا نه تنها شک و تردیدتان رفع شود، بلکه برای سفر به این سرزمین اسرار آمیز مشتاق نیز شوید!

مهمان نوازی ایرانیان شما را شگفت زده خواهد کرد!
یک اصطلاح فارسی می‌گوید: “مهمان حبیب خداست” و این اصطلاح در فرهنگ ایرانیان نیز کاملا قابل لمس است. شما به عنوان یک توریست، از مهربانی و دوستی ایرانیان نسبت به خارجی‌هایی که “مهمان‌هایی عزیز” تلقی می‌شوند شگفت زده خواهید شد. ایرانی‌ها عاشق پذیرایی از شما در کشورشان هستند.
آنها شاید نتوانند به درستی از طریق کلمات با شما ارتباط برقرار کنند، اما قطعا این حس را به شما خواهند داد تا در جایی که هستید احساس راحتی کنید. حین سفر در ایران، احتمال این وجود دارد که از شما برای صرف غذای خانگی یا نوشیدن یک چای دلنشین ایرانی هنگام عصر، دعوت شود تا به خانه‌های مردم بروید. آداب معاشرت بخش مهمی از هر سفری به ایران است و باعث می‌شود سفرتان تجربه‌ای خاص و منحصر بفرد باشد.


ایران یکی از ارزان ترین مقاصد برای سفر در دنیاست
چه بخواهید سفری ارزان به ایران داشته باشید، چه پرزرق و برق، گزینه‌های بیشماری برایتان وجود دارد. می‌توانید مانند یک پادشاه یا ملکه ایرانی در قصری 300 ساله و لوکس ساکن شوید، یا کوله پشتی خود را ببندید و با بودجه‌ای کم دل را به دریا بزنید. در هردو حالت، هزینه‌ کمتری نسبت به دیگر مقاصد خرج خواهید کرد. اگر قصد ماندن در مهمان‌خانه‌ای ارزان یا در یک خانه را دارید، می‌توانید با بودجه‌ای حدود 150$ این کار را انجام دهید، که با توجه به کیفیت خدماتی که دریافت می‌کنید فوق العاده است. این را هم در نظر بگیرید که می‌توانید سوغاتی‌های خاصی مانند فرش ایرانی یا بهترین زعفران دنیا را با قیمتی بسیار خوب بخرید.

با یک سفر به ایران می‌توانید هر چهار فصل را تجربه کنید
در سرزمینی پهناور و گوناگون از نظر جغرافیایی، فرصت تجربه آب و هواهای مختلف را طی فقط چند ساعت خواهید داشت. تجربه اسکی در کوه‌های البرز و دراز کشیدن در سواحل آفتابی و گرم خلیج فارس فقط با یک پرواز داخلی ممکن است.
کمتر کشور‌هایی چنین آب و هواهای گوناگونی دارند، پس بهتر است از این فرصت استفاده کرده و از جنگل‌ها، بیابان‌ها، کوه‌ها و سواحل ایران طی فقط یک سفر لذت ببرید.

با گشت و گذار در تاریخ غنی ایران به گذشته سفر خواهید کرد
نام ایران همیشه آمیخه با تاریخی بسیار قدیمی و باستانی بوده است. ایران دارای مکان‌های تاریخی، اساطیر و افسانه‌هایی است که هر بازدید کننده‌ای را به وجد می‌آورد.
از پرسپولیس شکوهمند – که حتی خرابه‌هایش نیز امروزه بیانگر گذشته فاخر این شهر است – تا بعضی از قدیمی ترین زیست گاه‌های انسان در کل جهان، تمام بنا‌ها و مکان‌های ایران حسی شگفت انگیز و تحسین برانگیز نسبت به این تمدن باستانی به شما می‌دهند. پس اگر به تاریخ و فرهنگ علاقه‌مند هستید، بازدید از ایران با بیست و دو میراث ثبت شده یونسکو امری ضروری است!

غذا‌های ایرانی لذت غذا خوردن را برایتان دوباره تعریف می‌کنند!
گفته می‌شود امتحان کردن یک غذای جدید می‌تواند یک روز به عمرتان اضافه کند. با امتحان کردن غذای ایرانی، هر کسی با این حرف موافق خواهد بود. غذا‌های ایران دارای طعم‌های بسیار گوناگون هستند که هرکدام به نحو خودش منحصر بفرد است.
علاوه بر آن، ایران بهشتی برای شیرینی دوستان است، و تقریبا هر شهری در کشور شیرینی‌های مخصوص خودش را درست می‌کند. نه گفتن به این همه گزینه‌های مختلف و خوشمزه بسیار سخت است، پس هنگام بازدید از ایران، خود را برای اضافه وزن پیدا کردن آماده کنید!

ایران مقصدی بسیار امن برای توریست‌ها است
برخلاف چیزی که رسانه‌ها از ایران توصیف می‌کنند، ایران یکی از امن ترین کشور‌ها برای مسافرین است و این یک ادعای توخالی نیست.
تقریبا هر توریستی که به ایران سفر می‌کند نسبت به تضاد موجود بین ایران واقعی و تصویری که توسط رسانه‌ها از آن منتشر می‌شود، حیرت زده می‌شود. خیلی از خارجی‌هایی که به ایران سفر کرده‌اند می‌گویند ایران یکی از امن ترین کشور‌هاییست که تا بحال دیده‌اند. زمانی که به ایران بروید، خودتان آن را تائید خواهید کرد.

حمل و نقل در ایران آسان و ارزان است
ایران سیستم حمل و نقل توسعه یافته‌ای دارد و اگر قصد بازدید از چندین شهر در این کشور‌ را دارید، انجامش ساده است. علاوه بر جاده‌های صاف که بیشتر شهرستان‌ها و تمام شهر‌ها را به هم متصل می‌کنند، قطار و هواپیما نیز گزینه‌های دیگر شما خواهند بود. اتوبوس‌ها تمیز و جادار بوده و اگر زمان محدودی دارید، قطارها و هواپیما‌ها گزینه‌هایی سریع و اقتصادی خواهند بود. اگرچه کلاس‌های مختلفی در قیمت‌های مختلف وجود دارند، اما در کل حمل و نقل در ایران ارزان بوده و به سادگی می‌توانید برنامه سفر خود را بچینید.

گوناگونی جاذبه‌های توریستی در ایران باورنکردنی است
ایران تقریبا برای هر نوع مسافری با هر نوع سلیقه‌ای، جاذبه‌های خود را دارد. برای مثال اگر به فرهنگ علاقه‌مند هستید، ایران می‌تواند بهشتی برای شما باشد. فرصت این را خواهید داشت تا با چندین قوم مختلف از کورد و آذری گرفته تا لر و بلوچ ملاقات کنید و با سنت‌های اصلیلشان آشنا شوید. اگر به هنر علاقه‌مند هستید، معماری فوق العاده بنا‌های ایران، کلکسیون باورنکردنی از موزه‌های پایتخت، موسیقی و سینما شما را راضی خواهند کرد. علاقه‌مندان به طبیعت و کوهنوردی نیز در ایران جاذبه‌های طبیعی کم نظیری را خواهند یافت. اگر عکاس هستید، مطمئن باشید بعضی از بهترین و خاص ترین عکس‌هایتان را در ایران خواهید گرفت!

باغ‌های رومانتیک و شهر‌های باستانی ایران شما را به یاد قصه‌ها و افسانه‌ها خواهند انداخت
اگر در یکی از بزرگترین شهر‌های جهان که تقریبا فقط از خشت ساخته شده قدم بزنید، یا چند ساعتی در یک باغ رویایی ایرانی استراحت کنید، احتمالا احساس این را خواهید داشت که بخشی از یک افسانه قدیمی هستید. اگرچه مدرنیته درحال تغییر دادن ظاهر شهر‌های مختلف ایران است، اما هنوز شهر‌ها و مکان‌هایی هستند که اصالت و سبک خاص خود را حفظ کرده‌اند. این مکان‌ها با معماری و جو خاصشان زمان را برایتان نگه می‌دارند تا از زندگی روزمره و یکنواخت جدا شده و حس یک شخصیت از یک قصه قدیمی را پیدا کنید!

مشابه ایران را در هیچ جای دیگر پیدا نمی‌کنید و بهتر است خودتان کشفش کنید!
ایران با تمام کشور‌های خاور میانه‌ متفاوت است و شاید نظرات متفاوتی درباره این کشور داشته باشید، اما واقعیت این است که تا وقتی خودتان از نزدیک تجربه‌اش نکرده‌اید، متوجه نمی‌شوید. این موضوع مخصوصا درباره ایران صدق می‌کند که نیازمند نظرات صادقانه و بی‌طرفانه بیشتر از تجربه افراد است. وقتی به ایران بروید، متوجه خواهید شد واقعیت با چیزی که فکر می‌کردید کاملا متفاوت است. شاید بخاطرهمین است که گفته می‌شود سفر کردن ذهن شما را بازتر می‌کند.
مگر هدف از سفر کردن چیز جز همین است ؟